Lots of Updates!!

Scholastic State Championship

Maor Leker Locker tied for first in the Minnesota K-12 Championship!!  Coach Chuck Handlon helped get the word out and here’s a press release:  http://krocam.com/century-sophomore-is-state-chess-co-champion/

From Tim Schimke (thanks Tim!):

Maor — Tied first K-12 with 5 of 6
RCC Alum Daniel Lekah also tied for first in K-12 with 5 of 6

Richard Huang — Tied 6th K-9 (8th after tiebreaks) with 4.5 of 6

Ben Schimke — Tied 12th K-9 with 4 of 6 (many players with 4)

March G/90 completed

Maor Leker Locker and Rob Newshutz tied for first place in the Open section.  Results.  Michael Kern won the U1600.  2014 Grand Prix standings.

TCCL

The Gold team won their match and is now sitting in 6th place.  Silver lost to one of the top teams and will stay in the Silver division for next year.  Full results.

April 12th is our next Grand Prix event.  Please sign-up with Jack!

March G/90 Round 3!

This week

No meeting on Saturday night at the Synagogue.

Tuesday night we will have the March G/90 tournament.

MARCH G/90

This event is part of our 2014 Grand Prix.  Please send Matt an email if you are interested in joining the open section.  Two half point byes are available.  Standings & Pairings.

Piyush leads the Open section and Jenny leads the U1600, both with perfect scores!

Open section (G/90 + 5s delay)

Games start at 6:30 PM sharp and the pairings are sent one week in advance.

U1600 section (G/75 + 5s delay)

Games start at 7:00 PM and whoever attends will be paired.

IM Bartholomew wins RGWO ’14!

Tuesday – Officer meeting at 6:30 and casual night

March G/90 – Signup for the March G/90 is starting now.  Please send Matt an email or sign-up at the club if you’d like to join.

Chess News

RGWO Results — USCF Crosstable

IM John Bartholomew scored a perfect 5/5 in the Premier section.  Prash Amarasinghe and William Murphy split 2nd/3rd with 4 points.  Maor Leker Locker (Rochester’s newest expert!) and Andy Hortillosa split U2000.  Tom Brinkmann won the U1800.

Keith Leonard won the Amateur section by 1.5 points with a perfect score!  Local scholastic players Richard Huang and Ben Schimke tied for 2nd/3rd.  Alex Musselman and Ben Yan won the class prizes.

Nick Chang won the Reserve with 4/5.  Henry Hutton won the Bantam with 4/4.

Past winners  |   Photos on the Facebook page

2014 RCC Grand Prix  –  Maor is leading the Open section now and Richard built a big lead in the U1600.  Full Grand Prix standings.